ساخت بلندترین باغ عمودی دنیا در سیدنی توسط پاتریک بلانک

//ساخت بلندترین باغ عمودی دنیا در سیدنی توسط پاتریک بلانک

ساخت بلندترین باغ عمودی دنیا در سیدنی توسط پاتریک بلانک

patrick-blanc-once-central-park-vertical-garden-ecogeek

با رشد روز افزون زندگی شهری و وسعت کلان‌شهرها، در عین حال که نیاز شهر به فضای سبز بیشتر می‌شود،  احداث این فیلترهای بزرگ کمی دشوارتر نیز می‌شود زیرا مساحت عمده‌ی شهر صرف احداث خیابان، آپارتمان و خانه‌های مسکونی، پارکینگ و دیگر الزامات زندگی شهرنشینی می‌شود. اخیراً شاهد این بوده‌ایم که طراحان، رو به خلق سازه‌های عمودی سبز در شهر‌ها آورده‌اند؛ همان‌طور که چندی پیش در اکوگیک نسبت به روند رو به رشد اولین جنگل عمودی دنیا به نام “بوسکو ورتیکال” بودید. در اینجا قصد داریم به سراغ یک طرح معماری سبز عمودی دیگر برویم که به عنوان بلندترین باغ عمودی دنیا شناخته می‌شود.

پاتریک بلانک معمار فرانسوی و مخترع باغ‌های عمودی و ژان نوول برنده جایزه معماری Pritzker در کنار هم آمدند تا طرح جدید خود را با نام “بهشت زندگی و تنفس” که یک برج مسکونی در پارک مرکزی “وان” در سیدنی است اجرا نمایند. این طرح انقلابی با تزیین ساختمان توسط نمایی سبز و مملو از گیاه شکل متفاوتی به نمای شهر سیدنی خواهد داد. شاخ و برگ‌ها و بوته های انگور تا ارتفاع ۱۶۶ متر در نمای ساختمان به بالا می‌خزند تا آن را به بلندترین برج زنده در دنیا بدل کنند. زمان تکمیل این پروژه نیز ژانویه ۲۰۱۴ پیش بینی شده است.

terraced-gardens-one-central-park-ecogeek

گیاهان سبز و انبوه فرشینه شده و باغچه‌های تراس بندی شده اطراف پارک مرکزی که ۶۴۰۰متر مربع مساحت دارد فضای سبز را با محیط سبز این ساختمان در هم می­آمیزد. ساختمان زنده بلانک از ۱۹۰نوع گیاه بومی استرالیا و ۱۶۰ گونه گیاه غیر بومی در این ساختمان استفاده کرده که ۵۰ % از نمای آن را پوشش می‌دهد. بلانک تلاش کرده که طراحی این ساختمان شبیه به صخره‌های سبز ساحلی باشد و در همین رابطه بیان کرده:  “مانند این خواهد بود که قسمت بزرگی از Blue Mountains را در وسط شهر قرار داده باشید.”

Night-and-Day-renderin-One-Central-Park-ecogeek

join-ecogeekfans-on-facebook-1

پارک مرکزی “وان” شامل دو برج مسکونی خواهد بود که در مجموع دارای ۶۲۴آپارتمان هستند  یک بالکن معلق نیز ۳۸ پنت هاوس لوکس از این ساختمان را در خود جای داده و مجهز به یک خورشید یاب ( heliostat ) است، این تأسیسات توسط آینه‌هایی که قابلیت چرخش و حرکت دارند، نور خورشید را جذب و به سمت باغچه های محوطه هدایت می‌کند. شب‌ها نیز این بالکن معلق با LED های درخشنده‌ای که در آن قرار دارد به یک اثر هنری زیبا تبدیل می‌شود که کاری از هنرمند فرانسوی Yann Kersalé است.

منابع:

+ Patrick Blanc

+ Jean Nouvel

Via Dezeen

توسط | ۱۳۹۲/۸/۳۰ ۸:۴۹:۳۵ شهریور ۲۲ام, ۱۳۹۲|معماری سبز|۱ دیدگاه

درباره نویسنده:

با سلام من یوسف طاهری هستم علاقمند به محیط بهتری برای زیستن امیدوارم مطالب این سایت باعث ترویج استفاده از منابع و انرژی های پاک و بهبود وضعیت محیط زیست در کشورمان باشد.

یک دیدگاه

  1. memare komaki آبان ۳۰, ۱۳۹۲ در ۲:۳۳ ق٫ظ - پاسخ

    از مطالب استفاده کردم اگر امکان دارد مطالب جدید را به ایمیلم ارسال کنید

درج دیدگاه

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.