تکنولوژی تولید انرژی تجدیدپذیر و آب شیرین از امواج دریا

///تکنولوژی تولید انرژی تجدیدپذیر و آب شیرین از امواج دریا

تکنولوژی تولید انرژی تجدیدپذیر و آب شیرین از امواج دریا

سیستمی متفاوت در آب‌های ساحلی استرالیا نصب شده که از امواج دریا، تولید انرژی می‌کند. فرآیند تولید انرژی، عاری از هر گونه آلودگی زیست‌محیطی است و همچنین آب دریا را می‌تواند تصفیه کند و نمک آن را بگیرد. تکنولوژی به کار رفته، CETO، با الهام از الهه دریای یونانی‌ها نام گرفته و توسط شرکت انرژی امواج Carnegie توسعه یافته است. پروژه بعدی این شرکت در سواحل پرث استرالیا با ظرفیت تولید ۲ مگاوات توان خواهد بود که اولین سیستم آب‌شیرین‌کن با انرژی امواج در جهان نیز خواهد بود.

wave-energy-technology-produces-both-clean-water-and-clean-energy-ecogeek-00

توضیح شرکت انرژی امواج:

تفاوت سیستم CETO با دیگر ابزارهای تولید انرژی از امواج، عملکرد آن در زیر آب و وصل شدن آن به بستر دریاست. چند شناور مستغرق به قسمت‌های پمپ کف اقیانوس متصل هستند و هنگام حرکت امواج، نیرو را به پمپ‌ها منتقل می‌کنند. پمپ‌ها  به صورت پرفشار، آب را از طریق لوله‌های زیر دریا به ساحل منتقل می‌کنند و توربین‌های آبی به گردش درمی‌آید. تولید انرژی الکتریکی از این طریق، آلودگی در پی ندارد. به علاوه، با استفاده از آب پرفشار، می‌توان با فرآیند اسموز معکوس، نمک آب را گرفت. شیرین کردن آب با روش‌های دیگر، با پمپ‌های الکتریکی انجام می‌شود که برای به حرکت درآوردن آن‌ها نیاز به مصرف سوخت است که تولید گازهای گلخانه‌ای را در پی دارد؛ امّا در این روش هیچ‌گونه آلودگی تولید نشده و از این نظر، کاهش گازهای گلخانه‌ای را در پی دارد.

wave-energy-technology-produces-both-clean-water-and-clean-energy-ecogeek-01

سیستم CETO با محیط زیست کاملاً منطبق است و کمترین تأثیر را در نمای ساحل به دلیل وجود تأسیسات در زیر آب دارد. همچنین، این طراحی باعث می‌شود که از برخورد امواج شکننده و طوفان‌ها در امان بماند. انعطاف‌پذیری قرارگیری شناور‌ها، موجب می‌شود که متناسب با هر پروژه‌ای، بتوان از آن استفاده کرد.

wave-energy-technology-produces-both-clean-water-and-clean-energy-ecogeek-02

مطابق گفته شرکت، این سیستم بهینه‌ترین راه برای گرفتن نمک آب با استفاده از انرژی امواج است؛ زیرا نیاز به ارسال الکتریسیته به ساحل و سپس تبدیل به انرژی مکانیکی برای حرکت پمپ ندارد و مستلزم صرف هزینه‌ برای تجهیزات اضافی نیست.

جهت کسب اطلاعات بیشتر به وبسایت  Carnegie Wave Energy مراجعه فرمایید.

توسط | ۱۳۹۲/۶/۱۴ ۱۷:۰۲:۱۳ شهریور ۱۴ام, ۱۳۹۲|اخبار انرژی, انرژی امواج و جزر و مد|بدون دیدگاه

درباره نویسنده:

من فعال محیط زیست نیستم، ولی سعی می کنم مسئولیت پذیر باشم...

درج دیدگاه

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.