هیس! پر‌ه‌های توربین کم‌سروصدای جدید ساخت جنرال الکتریک

///هیس! پر‌ه‌های توربین کم‌سروصدای جدید ساخت جنرال الکتریک

هیس! پر‌ه‌های توربین کم‌سروصدای جدید ساخت جنرال الکتریک

با ساخت یک تله‌موش بهتر، همه‌ی دنیا به سمت خانه‌ی شما روانه می‌شوند. اکنون به شما پیشنهاد می‌شود که ساختن تله‌موش بهتر را فراموش کنید. اگر بتوانید یک توربین بادی بی‌صدا تولید کنید، دنیا را به سمت خانه‌ی خود خواهید کشاند؛ زیرا صدای توربین‌های بادی، مانعی بزرگ برای پیشرفت آن‌ها به‌شمار می‌رود. شرکت جنرال الکتریک (GE‌) برای حل این مشکل با آزمایشگاه ملی سندیا همکاری کرده و در تازه‌ترین خبر، از طراحی پر‌ه‌های جدید توربین بادی می‌گوید که راندمان آن‌ها دو درصد نسبت به قبل افزایش داشته است. شاید به نظر مقدار ناچیزی باشد، ولی مطابق گفته GE توربین‌های جدیدی که در پنج سال آینده نصب می‌شوند، ۲۴۰ گیگاوات ارزش خواهند داشت و هر تغییر کوچکی در کارآیی توربین، اثری بزرگ به همراه خواهد داشت.

صدای توربین‌های بادی

سروصدای یک توربین بادی می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد. در تحقیقی که در سال ۱۹۸۵ آزمایشگاه ملی انرژی‌های تجدیدپذیر در مورد آلودگی صوتی یک توربین بادی در کارولینای شمالی انجام داده، بیشتر از ۱۰۰۰ خانواده ساکن در محدوده ۳ کیلومتری توربین بادی مورد بررسی قرار گرفته اند و از این تعداد، فقط ۱۲ خانواده از آلودگی صوتی توربین‌های بادی شکایت داشته‌اند. با این‌حال، نتایج این تحقیق، نقص طراحی توربین‌ها را نشان داد که می‌توانست باعث انتشار صدا در فواصل دور شود. نویز آیرودینامیک، اصلی‌ترین منبع سر‌وصدای توربین‌های بادی پیشرفته است. با این‌وجود، طراحی درست پره‌ها، توربین ساکت‌تر و همچنین با کارآیی بیشتری نتیجه می‌دهد.

ساختن یک پره توربین بادی کم سر و صدا تر

مرکز تحقیقات جهانی وابسته به جنرال الکتریک، بخش درگیر این شرکت در پروژه بوده که در حال حاضر بر روی مدل‌های مهندسی مناسب برای پیش‌بینی نویز حاصل از پره‌ها کار می‌کند. هدف، رسیدن به حداکثر سرعت پره‌ها، بدون افزایش در میزان نویز است. برای این منظور، با کمک ابرکامپیوتر «Red Mesa» در آزمایشگاه سندیا، از مدل شبیه‌سازی گردابه بزرگ دانشگاه استنفورد که  مدلی برای پیش‌بینی دینامیک سیالات و اثرات آن است، استفاده شد. این مدل می‌تواند اثرات دینامیک سیالی مانند هوا را به صورت باد بر پره‌های توربین‌ بادی و ایجاد نویز، شبیه‌سازی کند. با وجود استفاده از یک ابرکامپیوتر پرقدرت، شبیه سازی، شامل اندازه‌گیری اغتشاش هوا در مقطعی از پره توربین بادی، سه ماه به طول انجامید. اهمیت استفاده از چنین کامپیوتری را مارک جانکوف، رئیس بخش انرژی بادی جنرال الکتریک توضیح می‌دهد:

دسترسی به «Red Mesa» برای ما در آزمایش‌ها و کشفیاتی که در مورد پتانسیل انرژی باد داشتیم، فوق‌العاده با ارزش بود. دسترسی به ابررایانه‌ها برای شرکت‌هایی که در زمینه محیط زیست فعالیت می‌کنند، پیشرفتی جدّی در رقابت جهانی محسوب می‌شود.

silent-wind-blade-design-ecogeek-ir

GE پیش‌بینی کرده است که طراحی جدید، ۲ درصد به انرژی سالانه حاصل اضافه کند و صدای حاصل از چرخش پره‌ها را تا ۲ دسی‌بل کاهش دهد.

منبــع:

cleantechnica

توسط | ۱۳۹۲/۶/۶ ۴:۴۷:۰۲ شهریور ۴ام, ۱۳۹۲|اخبار انرژی, انرژی بادی|۲s دیدگاه

درباره نویسنده:

من فعال محیط زیست نیستم، ولی سعی می کنم مسئولیت پذیر باشم...

۲s دیدگاه

 1. mostafa شهریور ۵, ۱۳۹۲ در ۱:۳۸ ب٫ظ - پاسخ

  سلام.
  خیلی جالبه خیییییییییییلی
  اونا با دو درصد چقد کارا که انجام نمیدن !

 2. parastu شهریور ۱۰, ۱۳۹۲ در ۱۱:۱۹ ق٫ظ - پاسخ

  با سلام

  مطلب خیلی جالبی بود .من در رابطه با موضوع باد و انرژی بادی تحقیق میکنم. امیدوارم کشور ما هم به اثرات این موهبت الهی بیشتر توجه کنه و به سمت تکنولوژی جدید و فرهنگ استفاده از اون پیش بره

  با آروزوی موفقیت برای شما دوست عزیز

درج دیدگاه

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.