یک واحد صنعتی آزمایشی به تازگی در استرالیا راه‌اندازی شده است تا با تبدیل دی‌اکسید کربن هوا به سنگ، با گرم شدن تدریجی کره زمین مقابله کند. شش سال تلاش دانشگاه نیوکاسل، شرکت شیمیایی اوریکا و گروه زیست‌محیطی گرین‌مگ، اکنون منجر به ایجاد واحدی شده که گسترش آن  می تواند چرخه کربن را متوقف کند و این گاز گلخانه‌ای را از جو جمع‌آوری کند.

worlds-first-pilot-plant-converts-carbon-dioxide-into-bricks-ecogeek-00

وقتی صحبت از گرمایش جهانی می‌شود، انسان در شرایط بغرنجی قرار می‌گیرد. از یک طرف با فعالیت‌های صنعتی، تولید انرژی الکتریکی و فرآیندهای طبیعی گازهای گلخانه‌ای به اتمسفر وارد می‌شوند و از طرف دیگر، این گازهای گلخانه‌ای باعث ایجاد ناپایداری آب‌وهوایی می‌شوند و فضایی را که انسان‌ها برای زنده ماندن به آن تکیه دارند، با خطر مواجه می‌کنند. با کمک تجهیزات جدید، امید است تا این روند تغییر یابد.

worlds-first-pilot-plant-converts-carbon-dioxide-into-bricks-ecogeek-03

این واحد صنعتی در دانشگاه نیوکاسل احداث خواهد شد و انتظار می‌رود سازمان جهانی کربنیک معدنی، MCi مبلغی معادل ۹ میلیون دلار در طی مدت چهار سال برای ساخت و تجهیز آن هزینه کند. سنگ‌های تولید شده می‌توانند به عنوان مصالح ساختمانی به کار روند و در عین حال، به عنوان رسوب دهنده فیزیکی کربن عمل خواهند کرد. ایان اسمیت، رئیس هیئت مدیره شرکت اوریکا به ABC گفته است که امیدوار است این تکنولوژی در نیروگاه‌های سراسر جهان مورد استفاده قرار گیرد:

«واحدی که در اینجا ایجاد خواهد شد، تنها مختص یک شرکت خاص نیست، بلکه نیروگاه‌های سراسر جهان از آن استفاده خواهند کرد و به عنوان یک راه‌حل جایگزین، خواهند توانست CO۲ خروجی خود را تبدیل‌ کنند. این تکنولوژی نباید به صورت انحصاری و در مناطق جغرافیایی خاص استفاده شود. بلکه هر جا که نیرو‌گاه‌های تولید برق با سوخت زغال‌سنگ باشند، امکان استفاده از آن باید فراهم شود».

worlds-first-pilot-plant-converts-carbon-dioxide-into-bricks-ecogeek-01

کاربرد‌های دیگر سنگ خروجی، پوشش آسفالت خیابان‌ها و ساختمان‌های سبز خواهد بود. گذشتن میزان دی‌اکسید کربن موجود در هوا از مرز ppm ۴۰۰ که امسال اتفاق افتاد، اهمیت این تکنولوژی را در کاهش سرعت گرمایش جهانی، بیش از هر زمان دیگری نشان می‌دهد. اگر پنج نمونه از این واحدهای تبدیل کربن در جهان ساخته شود، سالانه یک میلیارد تن از CO۲ هوا کم خواهد شد.

منابع:

+ The University of Newcastle

Via ABC News Australia