اولین واحد آزمایشی تبدیل دی‌اکسید کربن به سنگ در جهان

/, گرمایش جهانی/اولین واحد آزمایشی تبدیل دی‌اکسید کربن به سنگ در جهان

اولین واحد آزمایشی تبدیل دی‌اکسید کربن به سنگ در جهان

یک واحد صنعتی آزمایشی به تازگی در استرالیا راه‌اندازی شده است تا با تبدیل دی‌اکسید کربن هوا به سنگ، با گرم شدن تدریجی کره زمین مقابله کند. شش سال تلاش دانشگاه نیوکاسل، شرکت شیمیایی اوریکا و گروه زیست‌محیطی گرین‌مگ، اکنون منجر به ایجاد واحدی شده که گسترش آن  می تواند چرخه کربن را متوقف کند و این گاز گلخانه‌ای را از جو جمع‌آوری کند.

worlds-first-pilot-plant-converts-carbon-dioxide-into-bricks-ecogeek-00

وقتی صحبت از گرمایش جهانی می‌شود، انسان در شرایط بغرنجی قرار می‌گیرد. از یک طرف با فعالیت‌های صنعتی، تولید انرژی الکتریکی و فرآیندهای طبیعی گازهای گلخانه‌ای به اتمسفر وارد می‌شوند و از طرف دیگر، این گازهای گلخانه‌ای باعث ایجاد ناپایداری آب‌وهوایی می‌شوند و فضایی را که انسان‌ها برای زنده ماندن به آن تکیه دارند، با خطر مواجه می‌کنند. با کمک تجهیزات جدید، امید است تا این روند تغییر یابد.

worlds-first-pilot-plant-converts-carbon-dioxide-into-bricks-ecogeek-03

این واحد صنعتی در دانشگاه نیوکاسل احداث خواهد شد و انتظار می‌رود سازمان جهانی کربنیک معدنی، MCi مبلغی معادل ۹ میلیون دلار در طی مدت چهار سال برای ساخت و تجهیز آن هزینه کند. سنگ‌های تولید شده می‌توانند به عنوان مصالح ساختمانی به کار روند و در عین حال، به عنوان رسوب دهنده فیزیکی کربن عمل خواهند کرد. ایان اسمیت، رئیس هیئت مدیره شرکت اوریکا به ABC گفته است که امیدوار است این تکنولوژی در نیروگاه‌های سراسر جهان مورد استفاده قرار گیرد:

«واحدی که در اینجا ایجاد خواهد شد، تنها مختص یک شرکت خاص نیست، بلکه نیروگاه‌های سراسر جهان از آن استفاده خواهند کرد و به عنوان یک راه‌حل جایگزین، خواهند توانست CO۲ خروجی خود را تبدیل‌ کنند. این تکنولوژی نباید به صورت انحصاری و در مناطق جغرافیایی خاص استفاده شود. بلکه هر جا که نیرو‌گاه‌های تولید برق با سوخت زغال‌سنگ باشند، امکان استفاده از آن باید فراهم شود».

worlds-first-pilot-plant-converts-carbon-dioxide-into-bricks-ecogeek-01

کاربرد‌های دیگر سنگ خروجی، پوشش آسفالت خیابان‌ها و ساختمان‌های سبز خواهد بود. گذشتن میزان دی‌اکسید کربن موجود در هوا از مرز ppm ۴۰۰ که امسال اتفاق افتاد، اهمیت این تکنولوژی را در کاهش سرعت گرمایش جهانی، بیش از هر زمان دیگری نشان می‌دهد. اگر پنج نمونه از این واحدهای تبدیل کربن در جهان ساخته شود، سالانه یک میلیارد تن از CO۲ هوا کم خواهد شد.

منابع:

+ The University of Newcastle

Via ABC News Australia

توسط | ۱۳۹۲/۶/۳۰ ۱۸:۴۶:۲۳ شهریور ۸ام, ۱۳۹۲|تکنولوژی سبز, گرمایش جهانی|۴s دیدگاه

درباره نویسنده:

من فعال محیط زیست نیستم، ولی سعی می کنم مسئولیت پذیر باشم...

۴s دیدگاه

 1. enia شهریور ۱۰, ۱۳۹۲ در ۹:۰۸ ق٫ظ - پاسخ

  خط سوم خیلی جالبه ،(….اکنون باعث شده تا چرخه کربن متوقف شده و این گاز گلخانه‌ای از جو جمع‌آوری شود.) این ساده انگاره ترین حرف است مثل اینست که بگویند در آزمایشگاه الماس میسازند بعد همه فکر کنند حالا دیگه الماس کل دنیا را بر میداره و عین ریگ همه جا ریخته میشه ، مگه میشه با یک کارخانه کوچک که به انداره سر سوزنی هم در انبار کاه نیست در بعد کره زمین ، و یا حتی تعداد بیشترش هوای کل کره زمین را پاک کرد مگر حجم عظیم دی اکسید کربن کره زمین شوخی است یا مگر کل هوای کره زمین بسمت استرالیا میره که در اونجا تصفیه بشه ؟ بعد سوخت و یا انرژی مورد نیاز کارخانه از کجا تامین میشه که محیط زیست را هم آلوده نکنه؟ این حرف مصداق کامل این ضرب لمثله که با یک گل بهار نمیشه.

  • رسول چراغی شهریور ۱۰, ۱۳۹۲ در ۱۰:۲۵ ق٫ظ - پاسخ

   ممنون. تاحدودی حق با شماست. سعی میکنم عبارت بهتری را جایگزین کنم .
   و در ضمن، امیدوارم پاراگراف یکی مونده به آخر را هم مطالعه کرده باشید که گفته:
   «واحدی که در اینجا ایجاد خواهد شد، تنها مختص یک شرکت خاص نیست، بلکه نیروگاه‌های سراسر جهان از آن استفاده خواهند کرد و به عنوان یک راه‌حل جایگزین، خواهند توانست CO2 خروجی خود را تبدیل‌ کنند. این تکنولوژی نباید به صورت انحصاری و در مناطق جغرافیایی خاص استفاده شود. بلکه هر جا که نیرو‌گاه‌های تولید برق با سوخت زغال‌سنگ باشند، امکان استفاده از آن باید فراهم شود».

 2. nad شهریور ۱۰, ۱۳۹۲ در ۱:۵۶ ب٫ظ - پاسخ

  خبر هرچند کوچک به نظر می اید ولی از اهمیتی فوق العاده بر خوردار است . اینکه در حال حاضر این چنین پروژه ای در سطح و مقیاس کوچک اجرا میشود نه هیچ وجه از اهمیت بالقوه آن نمیکاهد ،چنانچه نتایج این پروژه موفقیت آمیز و معروف گردند ، میتوان امید بیشتری به فردای این زمین فلکزده را متصور بود.

 3. محمد شهریور ۳۰, ۱۳۹۲ در ۴:۴۶ ب٫ظ - پاسخ

  برای تغییر در وضعیت کنونی زمین باید از سیستم های مختلف استفاده شود.
  یک جا تبدیل CO2 به سنگ
  یک جا تبدیل ۲CO به سوخت:

  http://goo.gl/Tlqd34

درج دیدگاه

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.