زئوفرم، مصالحی برای ساختمان‌های آینده

//زئوفرم، مصالحی برای ساختمان‌های آینده

زئوفرم، مصالحی برای ساختمان‌های آینده

شرکت استرالیایی «زئو»، نوع جدیدی از مصالح ساختمانی را تنها با استفاده از آب و سلولز تولید کرده که نیاز به استفاده از مواد چسباننده ندارد و از ساختار محکم و بادوام برخوردار است و می‌توان آن را به شکل‌های مختلفی درآورد. محصول خروجی، مصالحی به سختی چوب، به نام زئوفرم است که می‌تواند برای استفاده‌های گوناگون، قالب‌ها و رنگ‌های مختلفی به خود بگیرد. استفاده از زئوفرم تنها به سود درختان نیست، بلکه با استفاده کمتر از پلاستیک و رزین از آلودگی محیط زیست نیز، کاسته خواهد شد.

پیشرفت زیست‌محیطی در این طرح این است که بافت سلولزی می‌تواند از مواد خامی نظیر بسیاری از ترکیبات آلی که به صورت فراوان در سراسر زمین وجود دارند، مانند کاغذهای بازیافتی، پارچه‌ها و گیاهان، به دست‌ آید. این ترکیبات، در بعضی بافت‌های جلبک‌ها و در بدن بعضی باکتری‌ها نیز می‌توانند یافت شوند.

zoeform-3

موضوعی که باعث می‌شود زئوفرم به چسب احتیاج نداشته باشد، فرآیندی طبیعی به نام جوش هیدروکسیل است که در آن سلولزها در مجاورت آب به هم جوش داده می‌شوند. بنا بر اطلاعات شرکت زئو، این فرآیند غیر سمی است، هیچ‌گونه مواد چسباننده یا شیمایی احتیاج ندارد و در مصرف انرژی و آب، بهینه عمل می‌کند.

 zoeform-2

زئو می‌گوید که مصالح تولیدی، تجدید‌پذیر و به سختی چوب‌های سخت درختان است و با توجه به تکنیک‌هایی که برای ساخت اشکال مختلف از آن وجود دارد، برای استفاده در هر گوشه از صنعت که نیاز به چوب، پلاستیک و رزین باشد، مناسب است. در تراکم‌های بالا، زئوفرم، ضدّ آب و ضدّ آتش عمل می‌کند و شرکت در صدد است تا بر این اساس، پوششی برای مقاومت در برابر بعضی شرایط سخت آب‌و‌هوایی تولید کند.

زئو، در ۲۰ سپتامبر امسال در نمایشگاه سیدنی اکواکسپو برای مشارکت و سرمایه‌گذاری در این طرح، تبلیغات خواهد کرد.

توسط | ۱۳۹۲/۶/۱۱ ۵:۳۱:۰۹ شهریور ۱۱ام, ۱۳۹۲|تکنولوژی سبز|بدون دیدگاه

درباره نویسنده:

من فعال محیط زیست نیستم، ولی سعی می کنم مسئولیت پذیر باشم...

درج دیدگاه

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.