پایان عمر زمین فقط تا ۱.۷۵ میلیارد سال دیگر

//پایان عمر زمین فقط تا ۱.۷۵ میلیارد سال دیگر

پایان عمر زمین فقط تا ۱.۷۵ میلیارد سال دیگر

Earth-Can-Only-Sustain-Life-for-Another-1.75-Billion-Years-ecogeek-01

      تاکنون، یک سری فیلم­های مصیبت­بار آخرالزمانی همچون “۲۰۱۲” و “روز بعد از فردا” تاحدودی ناممکن و احمقانه می­نمود. معلوم می­شود که کارگردانان هالیوود به چیزی پی برده بودند. بنا به گفته­ی دانشمندان جهان، زمین می­تواند از ۱.۷۵ الی ۳.۲۵ میلیارد سال دیگر به حیات خود ادامه دهد قبل از اینکه انتظار داشته باشیم که سیاره بسیار به خورشید نزدیک شود و همه چیز بر روی آن به خاکستر تبدیل شده و جز سنگ داغی از آن بر جای نماند.

      آیا از خود می­پرسید که چگونه دانشمندان به چنین عدد دقیقی دست پیدا کرده­اند؟ زمین در منطقه­ی قابل سکونت منظومه­ی شمسی جایی که آب در آن وجود دارد، قرار دارد. در حال حاضر، زمین یکی از معدود سیاره­های عالم است که به اندازه­ی کافی به خورشید نزدیک است که آب در آن یخ­نزده پیدا می­شود. و آنقدر از خورشید دور است که از بخارشدن آب جلوگیری کند به گونه­ای که به تکه سنگ تفتیده­ای همچون عطارد تبدیل نشود.

      به گفته­ی دانشمندان همه­ی این شرایط در آینده تغییر خواهد کرد. و این فرآیند از مدتی قبل شروع شده است. همچون هر چیز دیگری خورشید ما نیز پیر می­شود. زمانی که این اتفاق می­افتد، سیارات با مدار اصلی خود از خورشید فاصله می­گیرند. در حال حاضر زمین هنوز در لبه­ی درونی منطقه­ی قابل سکونت قرار دارد. اما همانطور که ستاره­ی کوتوله­ی زرد ما به خورشید کبودرنگی تبدیل می­شود، این منطقه با سرعت سالیانه یک متر به سمت بیرون گسترش پیدا می­کند.

Earth-Can-Only-Sustain-Life-for-Another-1.75-Billion-Years-ecogeek-02

      دانشمندان تخمین می­زنند که زمین پیشتر به مدت ۶.۳ الی ۷.۸ میلیارد سال در این منطقه­ی قابل سکونت قرار داشته است، بدین معنی که پیش از این ۷۰ درصد از عمرش را به عنوان سیاره­ای قابل زیست، طی کرده است. بعد از چندین میلیارد سال، زمین در آنچه که منجمان آن را “منطقه­ی داغ” می­نامند، سرگردان خواهد شد، جایی که اقیانوس­ها، آب مایع و در کل، زندگی در آن رو به نابودی می­رود.

منابع: Dvice و Nature

توسط | ۱۳۹۲/۷/۳ ۲۲:۲۸:۵۷ مهر ۳ام, ۱۳۹۲|دسته‌بندی نشده|بدون دیدگاه

درباره نویسنده:

فرزاد محمودزاده هستم مترجم در زمینه علوم و فناوری های سبز امیدوارم تلاش من برای منعکس کردن جدیدترین اخبار در مورد انرژی های نو اعم از بادی و خورشیدی و ... در جهت علاقه مند کردن هم وطنانم به این حوزه علمی، سهم کوچکی در تحقیق و توسعه این علوم در کشور خودمان داشته باشم.

درج دیدگاه

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.