چرا فیل های افریقایی باهوش ترین حیوانات بعد از انسان هستند؟

//چرا فیل های افریقایی باهوش ترین حیوانات بعد از انسان هستند؟

چرا فیل های افریقایی باهوش ترین حیوانات بعد از انسان هستند؟

   می­دانیم که فیل­ها فوق­العاده باهوش و از لحاظ احساسی چه حیوانات پیچیده­ای هستند. وقتی فقط در مورد باهوش بودن آنها به یافته­های بیشتری می­رسیم، آنها همیشه ما را شگفت­زده می­کنند. آنها می­توانند کارهایی را انجام دهند که در مورد هیچ جانور وحشی دیگری ثابت نشده که بتواند آن کارها را انجام دهد. وقتی به چیزی اشاره می­کنیم، آنها منظور ما را سریع می­گیرند. یک فیل وحشی بدون هیچگونه آموزشی چیزی را که انسان با اشاره­اش می­خواهد با او ارتباط برقرار کند، می­فهمد.

elephants-understand-what-we-mean-when-we-point-ecogeek

   در نگاه اول، ممکن است چیز مسخره­ای به نظر برسد. یکی ممکن است بگوید: “بازوهای ما شبیه خرطوم آنها است.” البته که این­طور است. یکی دیگر ممکن است بگوید: “وقتی می­خواهم با سگم ارتباط برقرار کنم او با یک اشاره­ی من متوجه منظورم می­شود.” خب تفاوت عمده در چیست؟

   تفاوت عمده در این است که اشاره­کردن، در حیوانات یک شکل غریزی برای برقراری ارتباط نیست. حتی در مورد شامپانزه که هم­نسب انسان محسوب می­شود، وقتی سعی می­کنیم با اشاره چیزی را به او نشان بدهیم، فورا منظور ما را درنمی­یابد تا بتوانیم به این مساله اعتراف کنیم که با انسان در یک ردیف قرار می­گیرند، اما منظور از انگشت اشاره­ی ما را نمی­فهمند. و حتی در مورد سگ­ها که در درک ایما و اشاره­ی انسان بسیار باهوش هستند، چندین هزار سال طول کشیده تا اهلی شوند و با آموزش روزانه می­توانند منظور از آن ایما و اشاره را دریابند.

   دوباره تصور کنید: یک حیوان اهلی­نشده بدون هیچگونه آموزشی، نشانه­های ارتباطی نسبتا پیچیده را درک می­کند. واقعا شگفت انگیز است!

   به گزارش IOG، ریچارد بایرن روانشناس تکامل­گرا در دانشگاه سنت اندروز انگلستان و همکارش آنا اسمت به این فکر افتادند که “احتمالا کلید پاسخ به این سوال نزد فیل­های افریقایی باشد. این غول­های فوق­العاده باهوش در گروه­های پیچیده­ی اجتماعی زندگی می­کنند، جایی که درک پیوندهای اجتماعی با یکدیگر برای بقا ضروری است. حتی بیشتر از این، آنها آماده هستند که روابط کاری با انسان­ها ایجاد کنند، اما هرگز اهلی نبوده­اند … این تحقیق نشان می­دهد که ظرفیت موجود در فیل­ها برای درک اشاره­های انسان، تاریخ طولانی کار نزدیک انسان­ها با فیل­ها را توضیح می­دهد، و نیازی به اهلی­کردن نیست تا این قابلیت رشد بکند. این تحقیق همچنین نشان می­دهد که اشاره­کردن احتمالا بخشی از سیستم ارتباطی طبیعی فیل­ها است.”

      استثنائا آنچه که شگفت­انگیز است این بود که در این آزمایش، در مقایسه با آزمایش­های مشابهی که بر روی سگ­ها و شامپانزه­ها انجام گرفت، فیل­ها چگونه واکنش نشان دادند: “در آزمایش­های پیشین با سگ­ها و شامپانزه­ها، این دو حیوان اشاره با زانو را مثلا به عنوان علامت وجود غذا در آن نقطه تلقی کردند و به سمت جایی که این حرکت نشان می­داد دویدند، درحالی­که بچه­های دوساله اشاره با زانو را به عنوان چنین علامتی تلقی نکرده و دنبال آن نمی­روند – جالب اینکه فیل­ها نیز شبیه بچه­ها رفتار می­کنند.”

   فقط می­توان گفت : “شاهکار است”

   ما واقعا هرگز نمی­توانیم هوش خارق­العاده­ی این موجودات را تخمین بزنیم.

منبع: io9  + cell

توسط | ۱۳۹۲/۷/۲۳ ۱۵:۵۷:۴۶ مهر ۲۳ام, ۱۳۹۲|طبیعت و حیوانات|بدون دیدگاه

درباره نویسنده:

فرزاد محمودزاده هستم مترجم در زمینه علوم و فناوری های سبز امیدوارم تلاش من برای منعکس کردن جدیدترین اخبار در مورد انرژی های نو اعم از بادی و خورشیدی و ... در جهت علاقه مند کردن هم وطنانم به این حوزه علمی، سهم کوچکی در تحقیق و توسعه این علوم در کشور خودمان داشته باشم.

درج دیدگاه

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.