اولین گوشی تلفن هوشمند “منصف” در لندن رونمایی شد

///اولین گوشی تلفن هوشمند “منصف” در لندن رونمایی شد

اولین گوشی تلفن هوشمند “منصف” در لندن رونمایی شد

آیا شما آیفون یا بلک‌بری خود را دوست دارید، اما از تأثیرات آن‌ها بر محیط زیست نگران هستید؟ آیا از مورد بهره‌کشی قرار گرفتن و سوءاستفاده کارگران معدن که مواد اولیه این تلفن‌ها را استخراج می‌کنند و کارگرانی که در چین آن­ها را سرهم‌بندی می‌کنند، ناراحتید؟ یا از اینکه پول‌های شما به شبه نظامیان در کشورهای در حال توسعه کمک می‌کند متعجب می‌شوید؟ خب دیگر لازم نیست با وجدان خود دست و پنجه نرم کنید، چون Fairphone تلفنی که ادعا می‌کند به صورت اخلاقی تولید شده، این هفته در لندن رونمایی شد.

fairphone-ecogeek-01

Fairphone  موسسات غیر دولتی مانند Solution for hope و Conflict Free Tin Initiative  را در کنار هم جمع کرده، تا خیال خود را از بابت تأمین منابع  قلع و تنگستن و تانتالیوم راحت کند. بسیاری از شرکت‌های الکترونیکی دیگر این مواد معدنی را از معادن تحت کنترل ارتش در جمهوری دمکراتیک کنگو به دست می‌آورند. Fairphone هم اکنون در حال بررسی آن است تا از کبالتی که به صورت منصفانه و با رعایت حقوق کارگران از معدن استخراج می‌شود و طلایی تضمین شده که در تجارت سالم معامله شده استفاده کند.

fairphone-ecogeek-02

کارگران چینی که این گوشی‌ها را اسمبل می‌کنند نیز، مانند معدن کاران مورد توجه قرار گرفته‌اند. در حال حاضر مطالعه‌ای در مورد امرار معاش کارگران در کارخانه Fairphone در حال انجام است، تا در زمان تولید انبوه در نوامبر رفتار منصفانه با کارگران را تضمین کند.

شرکت Fairphone تلاش کرده تا این تلفن سبزتر از تلفن‌های هوشمند معمولی باشد و در صورت آسیب دیدن گوشی نیز شما مجبور نیستید تا با هزینه‌های بالا گوشی را تعمیر و یا تعویض کنید. Fairphone طوری طراحی شده که به راحتی باز شود و دستورالعملی نیز همراه آن است تا قابلیت تعمیر توسط صاحب گوشی را داشته باشد.

در حال حاضر نیز این تلفن فقط به صورت پیش فروش و با قیمت ۳۲۵ یورو در اروپا در دسترس است. تاکنون بیش از۱۵۰۰۰ تلفن سفارش داده شده که در آخر پاییز تحویل داده می‌شود، همچنین برنامه ریزی شده تا در همین زمان این تلفن در آمریکای شمال و استرالیا نیز رونمایی شود. تمام بودجه‌ی اختصاص داده شده برای محصولات پیش فروش شده، صرف تأمین منابع جهت تولید آن‌ها گشته و کل سود آن نیز دوباره در همین کار سرمایه گذاری می‌شود.

لینک محصول:

fairphone

مطالب دیگر که مطالعه آن ها به شما توصیه می شود:

عکس‌های هولناک از حقایق تلخ پشت پرده تولید گوشی تلفن همراه

معرفی سازگارترین گوشی‌های تلفن همراه با محیط زیست

توسط | ۱۳۹۲/۷/۱۹ ۱۹:۴۴:۱۴ مهر ۱ام, ۱۳۹۲|گجت های سبز|بدون دیدگاه

درباره نویسنده:

با سلام من یوسف طاهری هستم علاقمند به محیط بهتری برای زیستن امیدوارم مطالب این سایت باعث ترویج استفاده از منابع و انرژی های پاک و بهبود وضعیت محیط زیست در کشورمان باشد.

درج دیدگاه

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.