بزرگترین تأسیسات انرژی حرارتی خورشیدی دنیا در کالیفرنیا آغاز به کار کرد

///بزرگترین تأسیسات انرژی حرارتی خورشیدی دنیا در کالیفرنیا آغاز به کار کرد

بزرگترین تأسیسات انرژی حرارتی خورشیدی دنیا در کالیفرنیا آغاز به کار کرد

ivanpah-solar-thermal-ecogeek-01

سیستم مولد الکتریسیته خورشیدی Ivanpah که مدت‌ها انتظار آن را می‌کشیدیم در صحرای موهاوی کالیفرنیا شروع به فعالیت کرد. این تأسیسات در زمینی به مساحت ۱۴ کیلومتر مربع بنا شده که بزرگ‌ترین سیستم حرارتی خورشیدی را شکل داده‌اند. گوگل،  NRG Energy، BrightSource Energy، و Bechtel اصلی‌ترین سرمایه گذاران این پروژه هستند.این پروژه در زمین کرایه فدرالی ساخته شده است. هم اکنون یکی از سه برج Ivanpah  به شبکه انتقال برق پیوسته، زمانی که این سایت به طور کامل به کار بیفتد، ۳۹۲ مگاوات برق تولید خواهد کرد (بیش از یک سوم نیروگاه اتمی بوشهر) که برای ۱۴۰۰۰۰ خانه کافی است و استفاده از مواد کربنی را تا ۴۰۰۰۰۰ تن در سال کاهش می‌دهد.

Ivanpah  از ۳۰۰۰۰۰ آینه آفتاب گرد (helioatat) تشکیل شده است که دور تا دور سه برج ۴۵۹ فوتی قرار گرفته‌اند. نور خورشید که توسط این آینه‌ها متمرکز می‌شود آب داخل این برج‌ها را گرم می‌کند تا به بخار بسیار داغی تبدیل شود و توربین‌های سایت را برای تولید برق به حرکت در آورد.

ivanpah-solar-thermal-ecogeek-02

برج اول با موفقیت به کار مشغول است و برق تولیدی خود را به مرکز  Pacific Gas and Electric  در کالیفرنیا می‌فرستد. برج سوم نیز که در ماه‌های آینده فعال خواهد شد، برای تأمین برق همین مرکز اختصاص یافته و برج دوم هم که به زودی کامل می‌شود برق خود را در اختیار مرکز Southern California Edison قرار می‌دهد.

کار ساخت این پروژه سال ۲۰۱۰ آغاز شد و در ماه مارچ توانست برای اولین بار در آزمایشی مهم که برای تست آمادگی آن در عملکردهای تجاری انجام شده بود، اولین جریان برق خود را تولید کند. سه شنبه گذشته نیز تست‌هایی برای اولین همگام سازی Ivanpah  با شبکه برق انجام شد که با موفقیت از پس آن برآمد.

همان‌طور که جان آیتون در Grist اشاره می‌کند این پروژه منتقدانی نیز داشته، برخی از آن‌ها این سوال را مطرح می‌کنند که: «چرا این تجهیزات خورشیدی که از آب استفاده می‌کند باید در بیابان ساخته شود- به جای آن می‌توانستید از پنل های فوتوولتائیک استفاده کنید.» و برخی دیگر نیز نگران آوارگی حیات وحش محلی هستند. قابل ذکر است که صد گونه در حال انقراض از لاک­پشت‌های بیابانی در این منطقه زندگی می‌کنند.

Ivanpah   نقش مهمی بر عهده دارد، هم به عنوان بزرگ‌ترین تجهیزات انرژی حرارتی خورشیدی در دنیا و هم به عنوان سهم بزرگی که در تحقق هدف انرژی‌های تجدیدپذیر کالیفرنیا دارد، یعنی رسیدن به ۳۰۰۰ مگاوات ظرفیت تولید برق خورشیدی برای استفاده‌های عمومی و مالکیت‌های شخصی است.

توسط | ۱۳۹۲/۸/۲ ۱۷:۱۸:۲۱ مهر ۷ام, ۱۳۹۲|اخبار انرژی, انرژی خورشیدی|۸s دیدگاه

درباره نویسنده:

با سلام من یوسف طاهری هستم علاقمند به محیط بهتری برای زیستن امیدوارم مطالب این سایت باعث ترویج استفاده از منابع و انرژی های پاک و بهبود وضعیت محیط زیست در کشورمان باشد.

۸s دیدگاه

 1. amintec آبان ۲, ۱۳۹۲ در ۲:۳۱ ب٫ظ - پاسخ

  بسیار عالی ، با تشکر از شما برای اطلاع رسانیتون

 2. مهدی بهمن ۵, ۱۳۹۴ در ۱۲:۲۳ ب٫ظ - پاسخ

  ممنون. عالی بود

 3. طوبی فروردین ۱۱, ۱۳۹۵ در ۸:۰۷ ب٫ظ - پاسخ

  ممنون…..عالی بود

 4. تراز خرداد ۱۴, ۱۳۹۵ در ۹:۴۳ ق٫ظ - پاسخ

  ممنون بخاطر مطالب علمی و مفیدتون

 5. تراز خرداد ۱۴, ۱۳۹۵ در ۹:۴۳ ق٫ظ - پاسخ

  ممنون بخاطر مطالب خوبتون

 6. حیدری بهمن ۱۶, ۱۳۹۶ در ۱۰:۰۴ ق٫ظ - پاسخ

  سلام آقای چراغی چطور می شود با شما تماس گرفت

 7. حیدری بهمن ۱۶, ۱۳۹۶ در ۱۰:۱۲ ق٫ظ - پاسخ

  سلام
  امکانش هست با آقای چراغی تماس بگیریم

 8. حیدری بهمن ۱۶, ۱۳۹۶ در ۱۰:۱۴ ق٫ظ - پاسخ

  تماس با ۰۹۱۲۵۸۶۵۳۴۶

درج دیدگاه

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.