برداشت انرژی خورشیدی بر روی زمین محدود به ساعات روز می­شود و تحت تاثیر شرایط آب و هوایی و فصول سال قرار دارد. اما در فضا، این محدودیت­ها وجود ندارد، و انرژی خورشیدی که منبع دریافت آن در فضا قرار داشته باشد، می­تواند ذخیره­ی بی­پایانی از انرژی پاک و تجدیدپذیر را علی­رغم فصول سال یا شرایط نامساعد جوی بر روی زمین تامین کند.

Japan-to-launch-space-based-solar-power-system-by-2030-ecogeek

   در راستای تلاش جهت افزایش امکانات برای تامین انرژی ژاپن، آژانس فضایی این کشور (JAXA)، در حال توسعه­ی روشی برای استحصال انرژی خورشیدی از ماهواره­های ثابتی است که در ۳۶۰۰۰ کیلومتری بالای جو زمین قرار دارند، و انرژی را به شکل امواج مایکروویو یا پرتوهای لیزر به سطح زمین منتقل می­کنند. هدف آژانس فضایی ژاپن تا سال ۲۰۳۰ دستیابی موفقیت­آمیز به یک سیستم انرژی خورشیدی است که منبع دریافت آن در فضا واقع شده باشد، و فعلا در حال انجام آزمایشات بخش زمینی این پروژه است تا موثرترین روش را برای انتقال انرژی از چنین فواصل دوری بیابد.

   یاسویوکی فوکومورو از آژانس فضایی ژاپن در این­باره اظهار می­دارد: “چالش­های فنی فراوانی قبل از اینکه این سیستم انرژی خورشیدی فضایی (SSPS) بتواند تحقق پیدا کند، وجود دارد که باید حل شود. با این حال اصولا، به مرحله­ای که بتوانیم آن را عملی کنیم، بسیار نزدیک شده­ایم، و اخیرا از فاز مطالعاتی به فاز عملیات فنی وارد شده­ایم. محققان آمادگی آن را پیدا کرده­اند که اولین عملیات فناوری انتقال بیسیم انرژی در مقیاس ۱ کیلووات را آغاز کنند، و هدفشان این است که در دهه­ی ۲۰۳۰ بتوانند آن را عملی کنند.”

   ارسال انرژی از فاصله­ی ده­ها هزار کیلومتری بدون اتلاف قابل توجه آن و بدون به مخاطره انداختن جان افراد بر روی زمین، چالش­های مهم حال حاضر هستند که لازم است برای تحقق یک سیستم انرژی خورشیدی فضایی بر آنها غلبه کرد. لازم است پرتوهای انرژی ۳۶۰۰۰ کیلومتر را طی کنند و به ایستگاه­های زمینی که قطر آنها بر روی زمین سه کیلومتر است، برسند، اما فوکومورو که مدیر طرح تحقیقاتی پروژه­ی انرژی خورشیدی فضایی است، معتقد است که “ژاپن در حال حاضر، پیشرفته­ترین فناوری را برای انجام این پروژه در اختیار دارد.”

منبع: sen