آب زندگی است. بدون منابع آب سالم برای نوشیدن و پختن، انسان‌ها به شدت بیمار می‌شوند و یا اغلبی می‌میرند. در کشورهای ثروتمند دسترسی به  آب آشامیدنی تمیز مسلم فرض می‌شود. در کشورهای در حال توسعه دسترسی به آب، به معنی پیمودن مسیرهای طولانی است و وقتی هم که به آب می‌رسید هیچ تضمینی در مورد تمیزی آب وجود ندارد. شرکت مددکار و تازه تأسیس Helioz دستگاه ارزان‌قیمتی ساخته که از انرژی خورشیدی برای گندزدایی و تصفیه آب‌های مشکوک استفاده می‌کند. این دستگاه که WADI نام دارد، شدت اشعه‌های فرابنفش برای سالم‌سازی آب را تشخیص می‌دهد و اندازه‌گیری می‌کند، و کاربران دستگاه را قادر می‌سازد تا هرچه سریع‌تر به سالم و امن بودن آب پی ببرند.

 

w6401

Helioz تنها شرکت تازه تأسیس دیگری در زمینه تکنولوژی نیست، این شرکت تیمی متعهد از پزشکان، اقتصاددان‌ها، محققان علمی و هماهنگ‌کننده‌های پروژه‌ها با همکارانی در سراسر دنیا هستند که در کنار هم آمدند تا آبی سالم برای مردمی که در انتهای هرم زندگی می‌کنند، محیا کنند.

این شرکت با نگاهی عمیق‌تر به ابزار تصفیه آب، توانست دستگاهی بسازد که فراتر از چیزی را انجام می‌دهد که تصفیه‌کن‌های معمولی موجود در بازار انجام می‌دهند. آن‌ها به این موضوع پی بردند که برای تغییر زندگی میلیون‌ها نفر که دسترسی به آب سالم ندارند، باید دستگاهی بسازند که طراحی ساده‌ای داشته باشد، تا با قیمتی ارزان برای مصرف‌کنندگان تمام شود، در برابر شکستن مقاوم باشد و یا کمتر به تعویض قطعات نیاز پیدا کند.

w640

WADI دستگاهی است که آب درون بطری را بدون استفاده از مواد شیمیایی، باتری یا فیلتر، تصفیه می‌کند، که این خود نشان‌دهنده‌ی پیشرفت بزرگی در این زمینه است. WADI از روش SODIS برای تصفیه آب آلوده استفاده می‌کند. در این روش از اشعه فرابنفش نور خورشید برای کشتن جرم‌هایی مانند ویروس‌ها، باکتری‌ها، و انگل‌ها استفاده می‌شود. WADI به جای سرگردان کردن مصرف‌کنندگان در مورد اینکه آیا آب به اندازه کافی برای تصفیه در معرض نور خورشید قرار داشته یا خیر، میزان پرتو فرابنفش خورشید را اندازه می‌گیرد و زمان لازم برای تصفیه را محاسبه می‌کند. «به محض این که پرتو کافی به بطری برخورد کرد، WADI توسط یک نوار وضعیت و نمایش یک صورتک خندان، کاربران را از  اینکه آب برای نوشیدن امن است آگاه می‌سازد. هرگاه آب خندید، آماده نوشیدن است!»

WADI تا کنون در هند و آفریقا آزمایش شده و طبق گفته‌های Arbeiter Samariter Bund، بزرگ‌ترین موسسه غیرانتفاعی بهداشت در اتریش: «WADI راه حل مناسب و موفقیت آمیزی برای دسترسی به آب آشامیدنی ایمن و سالم، مخصوصاً برای مردم فقیر در مناطق روستایی، است.»

HELIOZ قصد دارد تا در یک مطالعه جامع در مورد اثرات بهداشت در هند همکاری کند، تا مدارکی در مقیاس بزرگ از تأثیر WADI در کاهش بیماری‌های موجود در آب و پتانسیلی که در نجات صدها و هزاران نفر در سال دارد، فراهم کند. این شرکت همچنین با شرکت در کمپین جمع‌آوری کمک‌های مالی Indiegogo، در تلاش است تا بودجه بیشتری برای تحقیقات آتی به دست آورد.

منبع:

WADI