همه چیز آرام تغییر می‌کند و ناگهان دگرگون می‌شود

چندین سال قبل لامپ‌های LED به سختی پیدا می‌شدند و اکثراً قیمتی حدود ۱۰۰ دلار داشتند و کیفیت روشنایی آن‌ها هم همیشه عالی نبود (اگر چه برخی شروع بسیار خوبی داشتند). از آن زمان تاکنون ما همین طور شاهد کاهش قیمت‌ها بودیم، افزایش بازده و کیفیت رنگ یکی پس از دیگری اتفاق افتاد تا جایی که دیگر دلیلی برای استفاده نکردن از لامپ‌های LED باقی نمانده، البته به جز برخی مصارف خاص (که این مواد نیز به مرور زمان به سمت استفاده از لامپ‌های LED خواهند رفت).

wal-mart-lights-LED.jpg.662x0_q100_crop-scale

یکی از بزرگان صنعت به تازگی تصمیم گرفته تا وارد میدان رقابت بر سر قیمت‌ها شود. این شرکت، شروع به فروش لامپ‌های LED زیر ۱۰ دلار و با برند “Great value” کرده است.

خط تولید Great Value شامل ۲۶ نوع لامپ LED است، که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از: لامپ‌های LED 60 واتی با قابلیت عدم کاهش نور که با قیمت ۸٫۸۸ دلار به دست مصرف‌کننده‌های نهایی می‌رسد، لامپ LED 60 وات دیگر با قابلیت کاهش نور و قیمت ۹٫۸۸ دلار، لامپ LED خانگی ۶۵ واتی بدون قابلیت کاهش نور و با قیمت ۱۴٫۸۸ دلار، و لامپ خانگی ۶۵ وات دیگر با قابلیت کاهش نور و قیمت ۱۵٫۸۸ دلار. بسته‌بندی لامپ‌های Great Value با اطلاعاتی مانند مقدار وات هر لامپ، میزان هزینه‌ای که صرفه‌جویی می‌شود، و مقایسه هزینه‌ها در زمان روشنایی که روی آن‌ها درج‌شده، انگیزه لازم برای تغییر رویکرد مصرف‌کنندگان به سمت استفاده از این محصولات را در آن‌ها ایجاد می‌کند.

Walmart به دلیل نوآوری‌های مشترکی که با General Electrics دارد لامپ جدید GE LED 60 واتی با قابلیت کاهش نور را نیز با قیمتی کمتر از ۱۱ دلار عرضه می‌کند.

samsung-led-with-others-01.jpg.492x0_q85_crop-smart

این لامپ‌ها قرار است تا هرچه سریع‌تر در تمام شرکت‌ها و فروشگاه‌های ایالات متحده در دسترس قرار گیرند، و در آینده‌ای نزدیک‌تر نیز در وب‌سایت اختصاصی همین محصول قابل خرید خواهند بود و اندکی بعد نیز در فروشگاه‌های بین‌المللی عرضه خواهد شد (البته هنوز حرفی در این مورد زده نشده).

اکنون سؤالی که مطرح می‌شود این است که این لامپ‌ها چگونه خواهند بود؟ خوب بود اگر دستمان به چند تایی از آن‌ها برسد تا با برندهای دیگر مقایسه کنیم، احتمالاً توقع زیادی است که انتظار داشته باشیم این LED ها بهترین‌های بازار باشند، اما تا زمانی که برای اکثر مردم قابل خرید هستند و در طول زمان بهبود می‌یابند، می‌توانند تغییر بزرگی قلمداد شوند و موجب صرفه‌جویی زیادی در مصرف انرژی گردند.

منابع:

 MNN, Wal Mart