صدای توربین بادی کمتر از صدای ضربان نبض؟

///صدای توربین بادی کمتر از صدای ضربان نبض؟

صدای توربین بادی کمتر از صدای ضربان نبض؟

Wind-Turbines-Are-Quieter-Than-A-Heartbeat-Acoustical-Experts-Find-ecogeek

    مخالفان توربین­های بادی همیشه از صدای زیاد توربین­ها شاکی بوده­اند، حتی صداهایی که زیر برد شنوایی انسان هستند که از آنها با نام “فرو صوت” یاد می­شود. این نگرانی­ها به ادعای وجود عارضه­ای به نام “سندرم توربین­های بادی” دامن می­زند و از این گفته دفاع می­کند که باعث امراضی همچون مشکلات ذهنی، ناراحتی­های قلبی و سرگیجه می­شود.

    در مطالعه­ای که توسط گروهی از مهندسان صوت در استرالیا انجام گرفته، آنها به این یافته رسیده­اند که فرو صوتی که توربین­های بادی آن را تولید می­کنند، کمی بیشتر از فروصوتی است که ضربان قلب خود شنونده تولید می­کند. این یافته نشان می­دهد که فروصوت توربین، با افزایش سرعت باد بیشتر می­شود. اما اغلب به علت صدای طبیعی باد که در محوطه می­پیچد، مخفی می­ماند.

    “انجمن متخصصان صوت استرالیا” گفته: “از این بررسی­ها نتیجه می­گیریم که سطوح این پدیده­ی فرو صوت مجاور با مزرعه­های بادی پایین­تر از آستانه­ی درک و محدوده­ی پذیرفته­شده­ی فعلی برای فروصوت است”.

    این محدوده شامل سطوح فروصوتی می­شود که قبلا مردم با آن روبه­رو بوده­اند که منابع طبیعی مثل تنفس، باد و امواج آن را تولید می­کنند، بعلاوه­ی منابع مکانیکی مثل هواپیما، ترافیک و صنایع مرتبط با سوخت­های فسیلی. این مطالعه نشان می­دهد که صدای توربین­های بادی همگی نسبی است:

فروصوت فراوانی از قبل در محیط ما وجود دارد، سطوحی که مزرعه­های بادی تولید می­کنند از دیدگاه ما در مقایسه کاملا پایین هستند، و به هیچ وجه بیشتر از آنچه که در محیط طبیعی وجود دارد نیست. افراد خودشان فروصوت را با ضربان قلب خودشان، تنفس و امثال این سطوح فروصوت تولید می­کنند که به لحاظ قابل ملاحظه­ای می­تواند بالاتر از منابع صوتی بیرونی باشد.

   در مورد جایابی تاسیسات زیربنایی جدید در نزدیکی منازل مسکونی اختلافاتی وجود دارد که می­تواند با ارتباط مناسب بین ساکنین و سازندگان از میزان آن کاسته شود، ولی این مشکل با امراض پزشکی مصنوعی (faux) متفاوت است.

   مطالعه­ای که توسط اداره­ی حفاظت محیط زیست ماساچوست انجام گرفته، نشان داده که شواهدی بر “سندرم توربین بادی” وجود ندارد. همچنین هیچ شواهد ملموسی یافت نشد که حرکت چرخان سایه­ی تیغه­های بادی باعث حمله­ی قلبی یا سایر نشانه­ها شود.

   بنابراین واقعیت امر چیست؟

   یک مطالعه­ی تجربی در ژورنال “روانشناسی سلامت” نشان داد که وقتی از افراد برای شرکت در این آزمایش دعوت به عمل آمد، آنها تجربه­ی “سندرم توربین بادی” ناشی از فروصوت را گزارش کردند. شرکت­کنندگان این آزمایش، فروصوت واقعی یا چیز جایگزینی شبیه به آن را تجربه کردند. ولی اگر نشانه­هایی غیر از نوعی صوت تجربه می­کردند، چگونه تعبیر می­شد؟ اگر قبلا درباره­ی خطرات احتمالی فروصوت به آنها چیزی گفته می­شد، احتمالا چنین چیزی پیش می­آمد.

   داروی ساختگی مشهور placebo رقیب ناشناخته­تر دیگری با نام nocebo دارد و انتظار رسیدن زیان از چیزی است که احتمالا بیشتر مردم قبل از تجربه­کردن آن چیزی در این باره نشنیده­اند. این مطالعه­ی کارشناسان صوت، اصل دیگری را از “بیماری­های مسری” حذف کرد.

   درست بعد از انتخاب رئیس­جمهور اوباما، استفن کولبرت درباره­ی خطرات ناشی از سندرم توربین بادی صحبت کرد و نتیجه گرفت که “ما باید به مصرف سوخت­های فسیلی ادامه دهیم. این مشکلی نیست که فقط به ذهن شما خطور کند، بلکه به تدریج تمام شش­های شما را فرا خواهد گرفت.”

منبع: cleantechnica

توسط | ۱۳۹۲/۷/۸ ۲۱:۳۵:۱۰ مهر ۸ام, ۱۳۹۲|اخبار انرژی, انرژی بادی|۱ دیدگاه

درباره نویسنده:

فرزاد محمودزاده هستم مترجم در زمینه علوم و فناوری های سبز امیدوارم تلاش من برای منعکس کردن جدیدترین اخبار در مورد انرژی های نو اعم از بادی و خورشیدی و ... در جهت علاقه مند کردن هم وطنانم به این حوزه علمی، سهم کوچکی در تحقیق و توسعه این علوم در کشور خودمان داشته باشم.

یک دیدگاه

  1. امین مهر ۸, ۱۳۹۲ در ۹:۱۶ ب٫ظ - پاسخ

    تشکر از مطالب مفیدی که در سایت میگذارید.

درج دیدگاه

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.