طرح راه اندازی نیروگاه برق خورشیدی ۱۲۱ مگاواتی در غرب خاورمیانه

///طرح راه اندازی نیروگاه برق خورشیدی ۱۲۱ مگاواتی در غرب خاورمیانه

طرح راه اندازی نیروگاه برق خورشیدی ۱۲۱ مگاواتی در غرب خاورمیانه

غرب خاورمیانه به نور خورشید فراوان متنعم است و مدت‌هاست که در انرژی خورشیدی پیشرو بوده. اسرائیل با شروع ساخت یک نیروگاه ۱۲۱ مگاواتی برق خورشیدی در اوایل ۲۰۱۴، این منطقه قدم بزرگی در دستیابی به هدف خود یعنی تأمین ۱۰ درصد از انرژی مورد نیاز خود از منابع تجدیدپذیر تا سال ۲۰۲۰، بر می‌دارد. نیروگاه برق  الشلیم در صحرای “نِگو” نزدیک کیبوتص الشلیم (Kibbutz Ashalim) در جنوب شهر Be’er sheva قرار خواهد گرفت، و زمانی که در سال ۲۰۱۶ کامل گردید، بزرگ‌ترین نیروگاه برق خورشیدی در این منطقه خواهد شد، که ظرفیت کافی برای برق‌رسانی به ۴۰۰۰۰ خانه را دارد. این نیروگاه خورشیدی جدید توسط شرکت انرژی خورشیدی Megalim  و با همکاری شرکت انرژی خورشیدی آمریکایی برایت‌سورس  و شرکت نیرو و حمل‌ونقل فرانسوی  Alstom توسعه می‌یابد.

 

solar_brightsource

برایت‌سورس  در اصل کار خود را در همین منطقه به عنوان شرکتی در با نام Luz آغاز کرد. این شرکت علاوه بر اینکه کار خود را برای این نیروگاه گرمای خورشیدی ۱.۱ میلیارد دلاری آغاز کرده، پروژه بزرگ‌ترین نیروگاه حرارتی خورشیدی دنیا را نیز بر عهده دارد- یک نیروگاه خورشیدی ۳۷۷ مگاواتی در صحرای موهاوی کالیفرنیا که Ivanpah نام دارد. نیروگاه‌های گرمای خورشیدی برایت‌سورس از آینه‌های آفتاب گرد (heliostat) تشکیل شده، که نور خورشید را به برج نیروی خورشیدی که بخار لازم برای به حرکت در آوردن توربین‌ها را تولید می‌کند، هدایت می‌کنند.

solar_2

این نیروگاه یکی از سه پروژه در سایت الشلیم است، که ۲۵۰ مگاوات برق با حداکثر ظرفیت، که برای پوشش دادن ۲.۵ درصد از مصرف مردم منطقه کافی است، تولید خواهد کرد. زمانی که هر سه پروژه آماده به کار شوند، الشلیم پنجمین دارنده نیروگاه‌های برق خورشیدی در جهان خواهد شد.

 مدیرعامل برایت‌سورس اظهار داشت که: «دولت ساختار بسیار خوبی در اختیار ما گذاشت و ما بسیار از آن‌ها قدردانی می‌کنیم.» «ما به این پروژه به عنوان ارزشمندترین پروژه خود نگاه می‌کنیم، حتی ارزشمند تر از پروژه کالیفرنیا. و تلاش می‌کنیم تا آن را به بهترین نحو اجرا کنیم.»

منابع:

Environmental News Network

Ivanpah

  Ashalim power plant

ISRAEL21c

توسط | ۱۳۹۲/۸/۶ ۱۳:۴۸:۴۴ آبان ۶ام, ۱۳۹۲|اخبار انرژی, انرژی خورشیدی|۱ دیدگاه

درباره نویسنده:

با سلام من یوسف طاهری هستم علاقمند به محیط بهتری برای زیستن امیدوارم مطالب این سایت باعث ترویج استفاده از منابع و انرژی های پاک و بهبود وضعیت محیط زیست در کشورمان باشد.

یک دیدگاه

  1. مهدی غفاری خرداد ۳۰, ۱۳۹۴ در ۱۰:۳۷ ق٫ظ - پاسخ

    با سلام و خسته نباشی
    می خواستم بپرسم آیا شما اطلاع داری از اینکه دولت جهت راه اندازی نیرو گاه خورشیدی در ایران حمایت مالی می کنه یا نه؟
    و اینکه هزینه ها و بازده و اطلاعات فنی راجع به این موضوع را از کجا میشه تهیه کرد.

درج دیدگاه

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.