رویکردی جدید در تکنولوژی برداشت انرژی امواج اقیانوس

///رویکردی جدید در تکنولوژی برداشت انرژی امواج اقیانوس

رویکردی جدید در تکنولوژی برداشت انرژی امواج اقیانوس

ocean

برداشت انرژی موج‌های اقیانوس آن طور که به نظر می‌رسد سرراست نیست، زیرا بیشتر تکنولوژی‌های تک محوری موجود برای تولید انرژی نیاز دارند تا موج در یک جهت حرکت کند. اما Sam Etherington اخیراً دستگاهی اختراع کرده که قادر است انرژی اقیانوس را بدون توجه به جهت حرکت آب مهار کند. طراحی استوانه‌ای او از زنجیره طولانی از پیستون‌های متصل به هم بهره می‌برد، که با بالا و پایین رفتن زنجیره در هر موج انرژی تولید می‌کند.

sam-etherington-james-dyson-award-hydraulic-tube-21

این سیلندرها بر قله و فرورفتگی موج‌ها سوار می‌شوند تا سبب چرخش میله‌های هم مرکز شوند که به طور جفتی کار می‌کنند تا سیال هیدرولیکی به درون و بیرون فشار داده شود(همان طور که یک پیستون کار می‌کند). سپس این عمل دوگانه فشاری تولید می‌کند که در انباشتگرها ذخیره می‌شود و زمان رسیدن به حد نصاب به یک موتور هیدرولیکی منتقل می‌شود. Etherington یک مهندس فارغ‌التحصیل از دانشگاه Brunel در لندن است. ایده ساخت این وسیله زمانی به ذهن او رسید، که در ساحل Cumbria  به کایت سواری مشغول بود و متوجه شد که امواج به ندرت حرکتی قابل پیش بینی دارند.

sam-etherington-james-dyson-award-hydraulic-tube-2

رسیدن به نتیجه مشابه در مورد شرایط غیر قابل پیش بینی اقیانوس یکی از اصلی‌ترین چالش‌ها هنگام تست دستگاه بود. Etherington  باید از اطلاعات چراغ‌های دریایی در Orkney Islands که برای شبیه سازی موج‌های اقیانوس در یک استخر آب در دانشگاه  Lancasterجمع آوری شده بود، استفاده می‌کرد. طراحی Etherington آزمایش خود را با موفقیت پشت سر گذاشت و سبب شد تا او جایزه  James Dyson به همراه ۲۰۰۰ یورو را از آن خود کند تا بتواند نمونه اولیه بزرگ‌تری برای آزمایش‌های خود بسازد. پروژه او همچنین در فینال‌های بین‌المللی نیز شرکت می‌کند، جایی که با ۶۵۰ شرکت کننده دیگر از ۱۸ کشور دنیا، برای جایزه نقدی ۳۰۰۰۰ یورویی رقابت خواهد کرد.

منابع:

Lancaster University – James Dyson Award –  Brunel University – BBC – Sam Etherington

توسط | ۱۳۹۲/۸/۹ ۱۲:۳۶:۲۷ آبان ۹ام, ۱۳۹۲|اخبار انرژی, انرژی امواج و جزر و مد|بدون دیدگاه

درباره نویسنده:

با سلام من یوسف طاهری هستم علاقمند به محیط بهتری برای زیستن امیدوارم مطالب این سایت باعث ترویج استفاده از منابع و انرژی های پاک و بهبود وضعیت محیط زیست در کشورمان باشد.

درج دیدگاه

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.