افتتاح اولین تونل بین قاره ای زیردریایی جهان در ترکیه

//افتتاح اولین تونل بین قاره ای زیردریایی جهان در ترکیه

افتتاح اولین تونل بین قاره ای زیردریایی جهان در ترکیه

      ایده­ی جاه­طلبانه­ی اتصال دو قاره­ی اروپا و آسیا با یک تونل دریایی اولین بار در سال ۱۸۶۰ میلادی از ذهن یک سلطان امپراطوری عثمانی گذشت، اما سلطان عبدالمجید فناوری و بودجه­ی لازم برای تحقق بخشیدن به چنین رویایی را نداشت. در سال ۲۰۰۴، نخست وزیر ترکیه رجب طیب اردوغان، که بعدا شهردار استانبول شد، این طرح را با چند ایده­ی اضافی دیگر مثل فرودگاه سوم، کانال موازی و پل سوم احیا کرد. این پروژه­های جاه­طلبانه، که مردم محلی به دلیل تخریب فضای سبز و از بین بردن خانه­ها، از آنها انتقاد می­کنند، امسال باعث شعله­ور شدن اعتراضات ضدحکومتی فراوان در سراسر ترکیه شد.

turkey-inaugurates-worlds-first-inter-continental-sea-tunnel-amid-controversy-ecogeek-01

    تونل ریلی ۱.۳ کیلومتری که از زیر تنگه­ی بوسفور در عمق بیش از ۵۰ متری زمین که گفته می­شود ضدزلزله است عبور می­کند، آن هم در منطقه­ای که مستعد فعالیت­های زمین­لرزه­ای قوی است، توجه شایانی را می­طلبد. اردوغان امیدوار است که این تونل ترافیک را در استانبول تسهیل بکند، جایی که تعداد دو میلیون از ۱۵ میلیون جمعیت شهر هر روزه از دو پل پرازدحام تنگه­ی بوسفور رفت و آمد می­کنند.

turkey-inaugurates-worlds-first-inter-continental-sea-tunnel-amid-controversy-ecogeek-02

    انتظار می­رفت که ساخت تونل، چهار ساله به اتمام برسد، اما تعدادی کشفیات باستان­شناسی عمده، به طور قابل ملاحظه­ای پیشرفت کار را کند کردند. حدود ۴۰ هزار شیئ از زیر خاک در آورده شد که محل دفن سی کشتی متعلق به روم شرقی (بیزانس) بود که یکی از بزرگترین ناوگان­های شناخته­شده­ی قرون وسطی را تشکیل می­داد. مردم بسیار بی­صبرانه منتظر افتتاح این پروژه بودند که نخست­وزیرشان دو سال پیش در مورد آن گفته بود: “آنها (مهندسان ساخت تونل) اوایل گفتند که اشیای باستان­شناسی در آنجا وجود دارد، بعد گفتند کوزه­های سفالی هست، آیا این اشیاء مهمتر از مردم هستند؟”

turkey-inaugurates-worlds-first-inter-continental-sea-tunnel-amid-controversy-ecogeek-03

    حتی گرچه این تونل ریلی بین­قاره­ای سه­شنبه (۲۹ اکتبر ۲۰۱۳) افتتاح شد، از حالت عملیاتی فاصله­ی فراوانی دارد، حقیقتی که احتمالا خشم بیشتری را در بین ساکنین محلی برمی­انگیزد. تایفون قهرمان رئیس اتاق طراحان شهری استانبول در این باره گفت: “بخشی از این پروژه که خدمات ارائه می­کند، بسیار محدود است. بخش عمده­ی آن به بعد موکول شده است. جای تعجب دارد که چرا افتتاح آن اینقدر زود انجام می­گیرد.”

منبع: phys.org

توسط | ۱۳۹۲/۸/۹ ۲۱:۱۵:۵۱ آبان ۹ام, ۱۳۹۲|حمل و نقل سبز|بدون دیدگاه

درباره نویسنده:

فرزاد محمودزاده هستم مترجم در زمینه علوم و فناوری های سبز امیدوارم تلاش من برای منعکس کردن جدیدترین اخبار در مورد انرژی های نو اعم از بادی و خورشیدی و ... در جهت علاقه مند کردن هم وطنانم به این حوزه علمی، سهم کوچکی در تحقیق و توسعه این علوم در کشور خودمان داشته باشم.

درج دیدگاه

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.