استفاده از سفال برای خنک کردن طبیعی اجسام، روشی با تکنولوژی پایین است که قرن‌هاست شناخته شده و مورد استفاده قرار گرفته است. از آنجایی که سفال در طراحی یخچال‌های خوش قیافه خودنمایی می‌کند، گلدان سرد که توسط طراح سوئیسی Thibault Faverie طراحی شده، یک دستگاه تهویه هوای ساده و طبیعی است که از سفال و نیروی بخار آب استفاده می‌کند تا دما را به روشی با تکنولوژی پایین اما کارآمد در مصرف انرژی پایین بیاورد.

     Faverie نحوه‌ی کار این دستگاه را که در مدت حضور او در دانشگاه طراحی و هنر Lausanne ساخته شده است، توضیح می­دهد:

cold-pot-terracotta-air-conditioner-thibault-faverie-ecogeek-02

«گلدان سرد (Cold Pot) یک گلدان سفالی است که با الهام از ساختار طبیعت ساخته شده تا دمای هوا را به تدریج و طی فرآیند تبخیر کاهش دهد. بر اساس «تهویه هوای زیستی»، سطح متخلخل سفال مثل یک مبدل حرارتی عمل می‌کند، آب را از داخل جذب می‌کند و آن را به سطح خارجی می‌فرستد. در تماس با هوا، آب تبخیر می‌شود. تغییر حالت از مایع به گاز، منجر به خنک کردن جسم و به تبع آن، لوله‌ی آلومینیم داخلی می‌شود، جایی که هوا به گردش درمی‌آید.»

cold-pot-terracotta-air-conditioner-thibault-faverie-ecogeek-03

     لذا علاوه بر عملکرد خنک‌سازی زیرکانه مبتنی بر تبخیر، لوله‌ی داخلی شامل «قطعات خنک­کننده‌ی» آلومینیمی است که توسط یک دمنده‌ی کوچک الکتریکی باد زده می‌شوند. هوای گرم از دهانه‌ی بزرگی که در پایین گلدان قرار دارد وارد می‌شود و با عبور از لوله‌های داخلی گلدان، خنک می‌شود. به گفته‌ی طراح، این دستگاه نیاز به نگهداری بسیار کمی دارد، تنها استفاده از دو لیتر (نیم گالن) آب برای کاهش دمای هوا به مقدار ۸ تا ۱۰ درجه­ی سلسیوس (۵/۱۴ تا ۱۸ درجه‌ی فارنهایت) کافی است.

cold-pot-terracotta-air-conditioner-thibault-faverie-ecogeek-04

cold-pot-terracotta-air-conditioner-thibault-faverie-ecogeek-01

     گلدان سرد در حالی که احتمالاً فضاهای بسیار بزرگ را خنک نخواهد کرد، یک طرح بی‌زائده اما مؤثر است که الهام خود را از روش‌های سنتی آزمایش خنک کردن ترسیم می‌کند.

cold-pot-terracotta-air-conditioner-thibault-faverie-ecogeek-05