دستگاه تهویه هوایی که با نیروی بخار آب و سفال خنک می‌کند

//دستگاه تهویه هوایی که با نیروی بخار آب و سفال خنک می‌کند

دستگاه تهویه هوایی که با نیروی بخار آب و سفال خنک می‌کند

     استفاده از سفال برای خنک کردن طبیعی اجسام، روشی با تکنولوژی پایین است که قرن‌هاست شناخته شده و مورد استفاده قرار گرفته است. از آنجایی که سفال در طراحی یخچال‌های خوش قیافه خودنمایی می‌کند، گلدان سرد که توسط طراح سوئیسی Thibault Faverie طراحی شده، یک دستگاه تهویه هوای ساده و طبیعی است که از سفال و نیروی بخار آب استفاده می‌کند تا دما را به روشی با تکنولوژی پایین اما کارآمد در مصرف انرژی پایین بیاورد.

     Faverie نحوه‌ی کار این دستگاه را که در مدت حضور او در دانشگاه طراحی و هنر Lausanne ساخته شده است، توضیح می­دهد:

cold-pot-terracotta-air-conditioner-thibault-faverie-ecogeek-02

«گلدان سرد (Cold Pot) یک گلدان سفالی است که با الهام از ساختار طبیعت ساخته شده تا دمای هوا را به تدریج و طی فرآیند تبخیر کاهش دهد. بر اساس «تهویه هوای زیستی»، سطح متخلخل سفال مثل یک مبدل حرارتی عمل می‌کند، آب را از داخل جذب می‌کند و آن را به سطح خارجی می‌فرستد. در تماس با هوا، آب تبخیر می‌شود. تغییر حالت از مایع به گاز، منجر به خنک کردن جسم و به تبع آن، لوله‌ی آلومینیم داخلی می‌شود، جایی که هوا به گردش درمی‌آید.»

cold-pot-terracotta-air-conditioner-thibault-faverie-ecogeek-03

     لذا علاوه بر عملکرد خنک‌سازی زیرکانه مبتنی بر تبخیر، لوله‌ی داخلی شامل «قطعات خنک­کننده‌ی» آلومینیمی است که توسط یک دمنده‌ی کوچک الکتریکی باد زده می‌شوند. هوای گرم از دهانه‌ی بزرگی که در پایین گلدان قرار دارد وارد می‌شود و با عبور از لوله‌های داخلی گلدان، خنک می‌شود. به گفته‌ی طراح، این دستگاه نیاز به نگهداری بسیار کمی دارد، تنها استفاده از دو لیتر (نیم گالن) آب برای کاهش دمای هوا به مقدار ۸ تا ۱۰ درجه­ی سلسیوس (۵/۱۴ تا ۱۸ درجه‌ی فارنهایت) کافی است.

cold-pot-terracotta-air-conditioner-thibault-faverie-ecogeek-04

cold-pot-terracotta-air-conditioner-thibault-faverie-ecogeek-01

     گلدان سرد در حالی که احتمالاً فضاهای بسیار بزرگ را خنک نخواهد کرد، یک طرح بی‌زائده اما مؤثر است که الهام خود را از روش‌های سنتی آزمایش خنک کردن ترسیم می‌کند.

cold-pot-terracotta-air-conditioner-thibault-faverie-ecogeek-05

توسط | ۱۳۹۳/۱/۲۰ ۱۹:۲۸:۰۷ فروردین ۲۰ام, ۱۳۹۳|تکنولوژی سبز|۱ دیدگاه

درباره نویسنده:

به نام عشق از اواخر دوره کارشناسی به محیط زیست علاقه مند شدم، رشته ای که متأسفانه در ایران خیلی کم به آن توجه شده اما خوشبختانه کم کم مورد توجه قرار می گیرد. با وجود شرایط خاصی که برایم پیش آمد، به لطف خدا توانستم در رشته مهندسی محیط زیست گرایش آلودگی هوا در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه تهران ادامه تحصیل دهم. با تحقیقاتی که از قبل انجام داده بودم، بهترین راه برای تحقیق درباره سازه های سبز از طریق مهندسی عمران، همین رشته ای است که در آن مشغول تحصیل هستم. کشور ما پتانسیل های بسیار خوبی برای استفاده و سازگاری با محیط زیست دارد اما توجه مردم و مسئولین به این حیطه کم است. امیدوارم بتوانم گامی هر چند کم، اما در حد توان خود برای دست یابی کشورم به سرزمینی سبز بردارم. امیرحسین سادات رضوی

یک دیدگاه

  1. داود یاوری تیر ۱, ۱۳۹۴ در ۷:۴۴ ب٫ظ - پاسخ

    واقعا لذت بردم.اما چطور می تونم از بازار این محصولات خورشیدی و قیمت هایشان و نحوه خرید این محصولات در ایران اطلاع پیدا کنم
    لطفا راهنمایی کنید
    ضمنا شخصا سپاس گذارم بابت توجه شما وتلاشتان برای محیط زیست .

درج دیدگاه

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.