باوجوداینکه مناطق بیابانی مانند عربستان به علت بهره‌مندی از نور خورشید، مکان‌های مناسبی برای برداشت انرژی خورشیدی هستند، ولی به علت کویری بودن، دارای گردوغبار زیادی هستند و صاحبان مزرعه‌های خورشیدی نیازمند تمیز کردن پنل‌ها جهت فراهم کردن شرایط بهینه هستند در غیر این صورت، چیزی بین ۰.۴ تا ۰.۸% بازده در روز و پس از طوفان‌های شنی ۶۰% بازده را از دست می‌دهند. ولی شست‌وشوی پنل‌ها با آب در وسط یک منطقه‌ی خشک، کار چندان آسانی نیست و در سطوح مختلف مشکلاتی را به وجود می‌آورد. مثلاً علاوه بر مصرف آب، نیازمند کارگرهایی است که باید در آن هوای گرم با دمای بالای ۵۰ درجه‌ی سانتی‌گراد مشغول تمیز کردن پنل‌ها شوند.

rugged-robot-saudi-arabia-cleans-dusty-solar-panels-without-using-water-ecogeek-00

این‌های مشکلاتی است که دستگاه مکانیکی خودکار بدون آب گرد زدا (به‌اختصار: NOMADD) بر آن‌ها غلبه می‌کند. این ربات‌ها روی ریل‌های پنل‌های خورشیدی نصب می‌گردند و هرروز حداقل یک‌بار از روی پنل‌های عبور می‌کنند و با جاروب خود، به گرد زدایی از روی پنل‌ها می‌پردازند. استفاده از این ربات‌ها تفاوت زیادی نسبت به زمانی ایجاد می‌کند که پنل‌ها به‌صورت دستی و آن‌هم هر هفته یک‌بار تمیز می‌شوند.

rugged-robot-saudi-arabia-cleans-dusty-solar-panels-without-using-water-ecogeek-01

ازآنجاکه هر ردیف پنل، ربات خود را دارد، به‌صورت موازی با یکدیگر کار می‌کنند و ازنظر زمانی، تفاوتی بین تمیز کردن یک مزرعه‌ی خورشیدی کوچک و بزرگ نیست.

rugged-robot-saudi-arabia-cleans-dusty-solar-panels-without-using-water-ecogeek-02

سازندگان این ربات معتقد هستند که این ربات پس از سه سال، هزینه خرید خود را جبران می‌کند و همچنین می‌تواند در شرایط سخت، بدون نیاز به نگهداری و تعمیر، جان سالم به در ببرد. البته این ربات، اولین ربات در این زمینه نیست و قبلاً از ربات E4 در اسرائیل نیز پرده‌برداری شده بود که درواقع، یک نمونه اولیه ساخت ژاپن بود.

منابع: NOMADD, REnewEconomy