رقابت یک میلیون دلاری گوگل: طراحی یک اینورتر خورشیدی کوچک و کارآمد

//رقابت یک میلیون دلاری گوگل: طراحی یک اینورتر خورشیدی کوچک و کارآمد

رقابت یک میلیون دلاری گوگل: طراحی یک اینورتر خورشیدی کوچک و کارآمد

در ماه می، گوگل از طرح خود با جایزه‌ای یک‌میلیون دلاری به نام “رقابت جعبه کوچک” رونمایی کرد. این رقابت در مورد تکنولوژی‌ای است که بتواند به‌طور قابل‌توجهی سایز و وزن اینورترها را کاهش دهد. این هفته گوگل مسابقه را برای شرکت‌کنندگان آغاز کرد و IEEE را به‌عنوان همکار خود در این رقابت معرفی کرد.

طبق چیزی که گوگل در روز سه‌شنبه در بلاگ (وب‌نوشت) خود اعلام کرد، هدف، کاهش سایز اینورترهای DC به AC متصل به پنل‌های خورشیدی، توربین‌های بادی، وسایل نقلیه‌ی الکتریکی و دیگر کاربردها در شبکه‌های امروزی است. سایز موردنظر که باید به آن دست‌یافت، تقریبا سایز یک لپ‌تاپ است، چیزی حدود یک‌دهم سایز کنونی. به عبارت فنی‌تر، اینورتری در مقیاس کیلووات با چگالی توانی بیشتر از ۵۰ وات بر اینچ مکعب.

googles-1m-challenge-a-laptop-sized-solar-inverter-ecogeek

گوگل با فایلی که منتشر کرده، جزئیات کامل این مسابقه را تشریح کرده است ازجمله کمینه بازده (۹۵درصد)، بیشینه دمای سطح آن (۶۰ درجه سانتی‌گراد) و مشخصاتی در مورد اینکه چطور دستگاه می‌تواند با شبکه برق تعامل داشته باشد. ولی تمام سایز اینورتر در این مسابقه، حرف اول را می‌زند. حجم این اینورتر باید کمتر از ۴۰ اینچ مکعب، ماکزیمم طول هر یک از ابعاد آن ۲۰ اینچ و مینیمم هریک از ابعاد آن ۰.۵ اینچ باشد.

[button link=”http://ecogeek.ir/wp-content/uploads/2014/07/LBC-InverterRequirements.pdf” color=”green” size=”medium” type=”flat” shape=”square” target=”_blank” title=”” gradient_colors=”|” gradient_hover_colors=”|” accent_color=”” accent_hover_color=”” bevel_color=”” border_width=”1px” shadow=”” icon=”fa-download” icon_divider=”yes” icon_position=”left” modal=”” animation_type=”fade” animation_direction=”down” animation_speed=”2″ class=”” id=””]دانلود فایل[/button]

googles-1m-challenge-a-laptop-sized-solar-inverter-ecogeek-02

به گفته‌ی آقای MJ Shiao، مدیر تحقیقات خورشیدی گوگل،کاهش سایز اینورترهای امروزی تا اندازه‌ی یک لپ‌تاپ نیازمند انقلابی در مواد و محصولات، و همچنین ایده‌های طراحی است. وی همچنین افزود: “طراحی‌هایی با بازده بیشتر قطعات مزایای بسیاری دارند. داشتن یک دستگاه جدید با توان بیشتر و سایز کمتر، هزینه‌‌های بالانس الکتریکی دستگاه‌ها و تدارکات کمتری را در پی دارد.”

گوگل حد بالا برای این مسابقه را تعیین می‌کند و روی جامعه‌ی الکترونیکی قدرت IEEE حساب باز کرده است تا در داوری این رقابت‌ها و تعیین برنده، او را یاری رسانند. شرکت‌کنندگان تا جولای ۲۰۱۵ فرصت دارند تا طراحی خود را ارسال کنند. در پاسخ به این سؤال که چرا اینورتر با سایز بسیار کوچک مهم است، گوگل در بلاگ خود از “کمک به ایجاد میگروگرید (micro grid) در مناطق دوردست جهان” یادکرده است.

البته اگر گوگل این طرح را به مرحله تولید تجاری برساند، یک میلیون جایزه‌ای که برای برنده پرداخت می‌کند راه دوری نخواهد رفت و مجدداً به آن بازگردانده می‌شود. در ماه‌های گذشته، گوگل باهدف “تبدیل پیشرفته‌ی توان الکتریکی و راهکارهای شایسته‌ای که مدعی تغییر و تحول بنیادی دنیای انرژی هستند”، استخدام مهندس‌های برق برای پروژه‌ی ارتقای شبکه را دو برابر افزایش داده است.

این کمپانی در ۵ سال اخیر بیش از یک میلیارد دلار روی انرژی خورشیدی و بادی سرمایه‌گذاری کرده است و همچنین همیشه سعی بر بالا بردن بازده دیتاسنترهای خود داشته است.

یک نکته جالب در مورد این مسابقه این است که گوگل در فایلی که منتشر کرده، دربند دوم شرایط شرکت در مسابقه اذعان داشته است که فرد شرکت کننده نباید ساکن این کشورها باشد: ایتالیا، برزیل، کبک، کوبا، “ایران”، سوریه، کره شمالی و سودان.

توسط | ۱۳۹۳/۵/۷ ۸:۵۱:۴۲ مرداد ۵ام, ۱۳۹۳|اخبار انرژی|بدون دیدگاه

درباره نویسنده:

رسول هستم، دانشجوی مهندسی برق و علاقمند به انرژی های نو. برای انتشار مطالب مرتبط با محیط زیست و انرژی‌های نو در خدمتتون هستم. امیدوارم برای شما مفید واقع بشم و قدمی در سبزتر شدن کره‌ی زمین بردارم. به دلیل کمبود وقت از همکاری با دانشجویان گرامی معذور هستم. اطلاعات بیشتر در مورد من ...

درج دیدگاه

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.