آمریکایی‌ها خانه‌ی هوشمندی را ترجیح می‌دهند که قابلیت تعامل با گوشی تلفن همراه را داشته باشد و دارای رابط کاربری خودکار برای اتوماسیون خانگی تحت یک سیستم اشتراکی باشد و درعین‌حال آن‌ها به امنیت و آرامش ذهنی خود بسیار بیشتر از پول قبض‌های انرژی خود اهمیت می‌دهند.

این اطلاعات حاصل تحقیقاتی هستند که از پرس‌وجو از ۲۰۰۰ نفر از ساکنین آمریکا به‌دست‌آمده‌اند. آن‌ها درواقع انتظارات خود از یک “خانه‌ی هوشمند” که در آینده قرار است با آن روبرو شوند را اولویت‌بندی کردند. این تحقیق توسط شرکت Lowe’s صورت گرفته است. درحالی‌که تعداد بسیار کمی از آمریکایی‌ها در چنین خانه‌هایی زندگی می‌کنند، Lowe’s سعی می‌کنند تا رقبای بزرگ خود ازجمله اپل و گوگل را پشت سر بگذارد و راه خود را به‌سوی بازار هموارتر کند.

حاصل این تحقیقات نتایج جالبی برای کسانی داشته است که در سال‌های اخیر به دنبال کننده‌ی اتوماسیون خانگی بوده‌اند. برای مثال، وسایلی که در حوزه‌ی هوشمند سازی ساختمان تاکنون بر روی آن‌ها کار شده است، اصولاً بر روی بالا بردن بازده مصرف انرژی و درنتیجه کاهش هزینه‌های انرژی تمرکز کرده‌اند درحالی‌که تحقیقات Lowe’s نشان داد که بالا بردن امنیت، بزرگ‌ترین دلیل برای عزیمت مردم به سمت خانه‌های هوشمند است که این موضوع در چارت‌های روبرو به‌خوبی به تصویر کشیده شده‌اند.

توانایی به تصویر کشیدن وضعیت خانه از راه دور، دومین ویژگی جذاب خانه‌های هوشمند ازنظر مردم آمریکا است درحالی‌که کاهش هزینه‌ی انرژی و قبض‌ها در رده‌ی سوم قرار دارد، یعنی بالاتر از آسودگی کلی و محافظت در برابر آتش‌سوزی، سیل و دیگر حوادث.

خانه‌هایی با امنیت بیشتر ۵۰%

مانیتورینگ فعالیت‌ها از راه دور ۴۶%

کاهش هزینه‌ها و قبض‌های انرژی ۴۰%

خانه‌هایی با آسودگی بیشتر ۳۵%

محافظت بهتر در برابر آتشسوزی، سیل و غیره ۲۹%

درک تکنولوژیکی بیشتر ۱۳%

این بدان معنا نیست که صرفه‌جویی در مصرف انرژی نتیجه‌ی نهایی اتوماسیون خانگی است ولی به‌هرحال، اولویت‌های دیگری نسبت به این موضوع وجود دارند که باید به آن‌ها توجه ویژه‌ای کرد. به گفته‌ی Kevin Meagher، مدیرکل بخش خانه‌های هوشمند Lowe’s در مصاحبه‌ای گفت: سؤال ما این است که چگونه به ساده‌ترین شکل ممکن ما مصرف‌کنندگان را به سمت ذخیره‌سازی و صرفه‌جویی سوق دهیم؟

شرکت Lowe’s در طرح‌های اتوماسیون خانگی خود، دارای بسته‌های رایگان و بسته‌های پیشرفته‌تر و مجهزتر با هزینه‌ی ماهیانه است که در دیگر نظرسنجی‌های خود، اطلاعاتی دراین‌باره جمع‌آوری کرده است که آن‌ها را با شما به اشتراک می‌گذارم. مثلاً، نیمی از کاربران ترجیح می‌دهند از گزینه‌ی رایگانی استفاده‌کننده که توسط خودشان تنظیم شود و ۲۱ درصد ترجیح می‌دهند از نسخه‌های حرفه‌ای استفاده کنند بطوریکه به‌طور تخصصی نصب می‌گردند و با پرداخت هزینه‌ی ماهیانه، مشخصات خانه را به تصویر می‌کشند (مانیتورینگ). برای ۵۶ درصد از مردم، هم هزینه‌ی راه‌اندازی و هم هزینه‌ی ماهیانه، برای ۳۱ درصد فقط هزینه‌ی ماهیانه و برای ۲۶ درصد، فقط هزینه‌ی راه‌اندازی قابل‌توجه است. نکته‌ی جالب‌تر این است که ۷۰ درصد مردم ترجیح می‌دهند بدون اینکه از تختخواب بلند شوند، با گوشی تلفن همراه خود چیزی را کنترل کنند. مثلاً به این فکر کنید که روی تختخواب آماده برای خواب هستید و یادتان می‌آید که چراغ پایین پله‌ها را خاموش نکرده‌اید. در آن زمان یکی از سخت‌ترین کارهای دنیا این خواهد بود که از تخت و بالش دل بکنید، به پایین پله بروید و چراغ را خاموش‌کنید.

۷۰%

.

آمریکایی‌هایی که صاحب گوشی تلفن همراه یا تبلت هستند ترجیح می‌دهند بدون اینکه از تختخواب بلند شوند، با گجت خود چیزی را کنترل کنند.

علاوه بر تختخواب، جای دیگری که مردم ترجیح می‌دهند از آنجا کنترل خانه‌ی خود را در دست بگیرند، خارج از خانه است. نزدیک به دوسوم پاسخ‌دهندگان نیز تمایل دارند اطلاعاتی در مورد رفت‌وآمد فرزندانشان از خانه به مدرسه و برعکس به دست آورند. نیمی از آن‌ها نیز انتظار دارند وقتی از خانه خارج می‌شوند درحالی‌که از برخی چیزها مانند خاموش کردن چراغ‌ها، قفل درب، ترموستات و غیره غافل هستند، سیستم هوشمند سازی اقدام مناسب را انجام دهد و درعین‌حال، به کاهش هزینه انرژی نیز کمک کند.
شما چه انتظاراتی از یک خانه‌ی هوشمند دارید؟

با شرکت در این نظرسنجی و نظرات خود در این پایان این مطلب، بگویید شما چه انتظاراتی از یک خانه‌ی هوشمند دارید؟

(فقط دو گزینه که دارای بیشترین اولویت هستند را انتخاب کنید)