اگر ساکن آلمان هستید، یک شرکت جدید با استفاده از نصب دستاسنترهایش‌ در محل کارتان شما را از گرما و آب گرم برخوردار می‌کند. شرکت “ابر و گرما” یا cloud&heat سرورها را در مکان‌هایی مانند دفتر کار شما قرار می‌دهد تا به پردازش اطلاعات کاربران اینترنت بپردازد. گرمای حاصل از سرورها صرف گرم کردن آب و هوای ساختمان شما خواهد شد.

این شرکت تنها شرکتی نیست که چنین خدماتی را ارائه می‌کند. شرکت فرانسوی کوارنوت نیز با نصب پردازنده‌های رادیاتور مانند که روی دیوار نصب می‌شوند چنین کاری را انجام می‌دهد. علاوه بر اینکه آلمانی‌ها در زمینه تجهیزات پیشرو هستند، یک دوره رایگان سرویس‌های ابری توسط دیتاسنترهای توزیع، ارائه می‌گردد.

Cloud-and-Heat-map-e1415815823774

شرکت‌هایی که قصد دارند از گرمای رایگان برخوردار شوند ابتدا باید یک سری کابینت ضدآتش نصب کنند که هزینه‌ی آن معادل نصب سیستم‌های گرمایشی رایج است. پس از آن، می‌توان از گرمای رایگان سرورها بهره جست. قابل ذکر است که شرکت ابروگرما تمام هزینه برق سرور و اینترنت محل نصب را پرداخت می‌کند.

Cloud-and-Heat-server-537x300

البته به نظر می‌رسد یک سری نقایص در این سیستم گرمایش وجود دارد. مثلا گرمای تولید شده توسط دیتا سنتر ممکن است با گرمای مورد نیاز در ساختمان برابر نباشد. بنابراین این سیستم باید در کنار دیگر سیستم‌های گرمایشی مورد استفاده قرار گیرد و همچنین در فصل‌های گرم سال، این سیستم باید توانایی خارج کردن گرما از ساختمان را داشته باشد.