محافظ مواد غذایی “واکاتی” برای مناطق در حال‌ توسعه

/, انرژی خورشیدی, محصولات/محافظ مواد غذایی “واکاتی” برای مناطق در حال‌ توسعه

محافظ مواد غذایی “واکاتی” برای مناطق در حال‌ توسعه

واکاتی (Wakati) یک یخچال نیست ولی از سرعت خراب شدن میوه‌ها و سبزیجات تازه می‌کاهد، بدون اینکه نیازی به یخچال‌فریزر باشد. در کشورهای درحال‌توسعه که برق به‌ندرت یافت می‌شود، یک وسیله برای تازه نگه‌داشتن محصولات، تفاوت بزرگی را در سوددهی و امرارمعاش کشاورزان ایجاد می‌کند زیرا محصولات آن‌ها قبل از خراب شدن به فروش می‌رسد.

wakati-solar-powered-food-preserver-keeps-produce-fresh-longer-developing-areas-ecogeek-ir-01

واکاتی یک محفظه با شرایط هوایی استریلیزه و انرژی خورشیدی است که به میوه‌ها و سبزیجات هوا می‌دهد. یک پنل خورشیدی ۳ کیلووات در جعبه‌ای که بیشتر شبیه به یک چادر است، قرار دارد. انرژی حاصل از خورشید یک تهویه کننده را تحریک می‌کند. تهویه‌ی مذکور آب موجود در یک منبع ۲۰۰ میلی‌لیتری که به‌طور هفتگی پر می‌شود را بخار می‌کند و هوای داخل واکاتی را مرطوب نگه می‌دارد تا محصولات داخل آن تازه بمانند.

محصولات بلافاصله پس از چیده شدن، خشک می‌شوند ولی باوجود سیستم واکاتی، رطوبت، سلول‌های محصولات را سالم نگاه می‌دارد و اسیدها و آنزیم‌های داخل سلول‌ها که محصولات را به‌طورمعمول تجزیه می‌کنند، تحت کنترل بیشتری قرار می‌گیرند.

wakati-solar-powered-food-preserver-keeps-produce-fresh-longer-developing-areas-ecogeek-ir-00

واکاتی برای کنترل دما کاری نمی‌کند بنابراین، یک راهکار طولانی برای حفظ محصولات کشاورزی نیست و یک محافظ کوتاه‌مدت به‌حساب می‌آید. محصولی که به‌طور عادی با آب‌وهوای گرم و خشک فقط دو روز دوام می‌آورد، با واکاتی تا ده روز قابل‌استفاده می‌ماند. بااین‌وجود کشاورزان زمانی بیشتری برای فروش محصولات خود دارند و مواد غذایی کمتری از بین می‌روند.

واکاتی تاکنون ۱۰۰ دستگاه به هائیتی، اوگاندا و افغانستان ارسال کرده است و قصد دارد به‌زودی این سیستم را با قیمت ۱۰۰ دلار به‌طور تجاری و انبوه، تولید کند.

منبع: واکاتی

توسط | ۱۳۹۳/۱۰/۱۴ ۸:۱۹:۰۱ دی ۱۴ام, ۱۳۹۳|اخبار انرژی, انرژی خورشیدی, محصولات|۲s دیدگاه

درباره نویسنده:

رسول هستم، دانشجوی مهندسی برق و علاقمند به انرژی های نو. برای انتشار مطالب مرتبط با محیط زیست و انرژی‌های نو در خدمتتون هستم. امیدوارم برای شما مفید واقع بشم و قدمی در سبزتر شدن کره‌ی زمین بردارم. به دلیل کمبود وقت از همکاری با دانشجویان گرامی معذور هستم. اطلاعات بیشتر در مورد من ...

۲s دیدگاه

  1. Elahe دی ۱۴, ۱۳۹۳ در ۱:۲۰ ب٫ظ - پاسخ

    چه ابتکار جالبی!

  2. مهسا دی ۱۷, ۱۳۹۳ در ۸:۳۲ ق٫ظ - پاسخ

    مطالب خیلی مفیدی توی سایتتون ارائه می شه،‌ امیدوارم علاوه بر افزایش آگاهی های محافظت از محیط زیست،‌ باعث ایجاد ایده برای تولید یا استفاده ی آن ها در ایران هم بشه. سپاسگزارم

درج دیدگاه

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.